Soup Talks on sarja keskusteluja ja kohtaamisia festivaalin taiteilijoiden kanssa. Keskustelusarja kulkee festivaalin läpi tuoden ihmisiä yhteen. Toivotamme teidät tervetulleiksi suuren pöydän ympärille, lämpimän keiton äärelle. Kutsumme yleisön osallistumaan, kuuntelemaan, esittämään kysymyksiä, keskustelemaan. Jokaisen keskustelun moderoi yksi paikallinen taiteilija.
Soup Talks järjestetään yhteistyössä Caisan kanssa.
7.11.2024
Teos Pancor Poetics
Vieras: Pontus Pettersson
Moderoija: Maija Hirvanen
8.11.2024 @ Goethe-Institut Finnland
Teos A Plot / A Scandal
Vieras: Ligia Lewis ja työryhmä
Moderoija: Gesa Piper
9.11.2024
Teos LIVRE D’IMAGES SANS IMAGES
Vieras: Mette Edvardsen & Iben Edvardsen
Moderoija: Laura Cemin
10.11.2024
Teos The Second Body
Vieras: Ola Maciejewska ja työryhmä
Moderoija: Tuuli Vahtola
11.11.2024
Teos Soliloquio (I woke up and hit my head against the wall)
Vieras: Tiziano Cruz
Moderoija: Eurídice Hernandes
12.11.2024
Teos Skvallret (The Gossip)
Vieras: Stina Nyberg
Moderoija: Chen Nadler & Tim Winter
13.11.2024
Teos Whitewashing
Vieras: Rébecca Chaillon
Moderoija: Kadence Neill & Pierre Piton
14.11.2024
Teos The Making of Pinocchio
Vieras: The Making of Pinocchio työryhmä
Moderoija: Even Minn
15.11.2024
Soup Talk Panel
Vieraat: Raphaël Beau, Sara Grotenfelt, Milla Koistinen, Anne Naukkarinen, Lydia Touliatou
Moderoija: Simo Kellokumpu
16.11.2024
Teos blackmilk
Vieras: Tiran Willemse
Moderoija: Geoffrey Erista
17.11.2024
Teos IL FAUX
Vieras: Calixto Neto
Moderoija: Patricia Scalco
Maija Hirvanen on koreografi ja esitysten tekijä. Hänen kiinnostuksenkohteensa ulottuvat taiteen ja erilaisten uskomusjärjestelmien välisestä suhteesta uudelleen oppimisen tapoihin sekä kysymyksiin kehollisuudesta ja ihmistä laajemmasta näkökulmasta esitystaiteessa ja koreografiassa. Hän luo esityksiä näyttämöille ja erilaisiin paikkoihin, kirjoittaa, tutkii ja opettaa. Hirvasen teoksia on esitetty festivaaleilla ja paikoissa, kuten Tanz im August/Hebbel am Ufer/Berliini, ImpulsTanz/Wien, Sadler’s Wells/Lontoo, SPRING Festival/Utrecht, Seoul Performing Arts Festival, Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis, SAAL Biennaal/Tallinna sekä Dansens Hus/Tukholma, Zodiak, Kiasma, Baltic Circle -festivaali ja Helsingin juhlaviikot. Maija toimii Taiteen edistämiskeskuksen myöntämänä tanssitaiteen taiteilijaprofessorina vuosina 2024–2028.
Gesa Piper on saksalaissyntyinen tanssitaiteilija ja -pedagogi. Hän on asunut Suomessa vuodesta 2011 ja toimii esiintyjänä, opettajana ja koreografina kansallisesti ja kansainvälisesti, mm. Fabien Priovillen ja Jude Waltonin solistina. Hänen oma taiteellinen työnsä on käsitellyt ekologisia ja esivanhempien teemoja jo useiden vuosien ajan. Hänen teoksiaan on esitetty useissa eri paikoissa ja festivaaleilla, kuten Bog Stories UrbanApa 2023 -tapahtumassa ja Memory Matter yhteistyössä Georgie Goaterin ja Maikki Palmin kanssa Zodiak Uuden tanssin keskuksessa vuonna 2020. Hänellä on tanssin ja koreografian kandidaatin tutkinto ArtEZ Arnhemista ja tanssipedagogiikan maisterin tutkinto Teatterikorkeakoulusta. Hän on työskennellyt Teatterikorkeakoulussa eri ohjelmissa ja tehtävissä vuodesta 2014 lähtien.
Laura Cemin (s. 1992) on italialainen kuvataiteilija ja koreografi, joka asuu Helsingissä. Hänen teoksensa tutkivat kielen koreografista voimaa ja sitä, miten kieli vaikuttaa liikkeeseen ja fyysiseen vuorovaikutukseen. Hänen teoksiaan on esitetty sekä kansallisesti että kansainvälisesti muun muassa Kiasma-teatterissa, Helsingin taidemuseossa, Ateenan nykytaiteen museossa ja Brysselin Bozarissa. Kirjailijana toimimisen lisäksi Laura toimii tanssidramaturgina ja vierailevana luennoitsijana useissa kansainvälisissä instituutioissa.
Tuuli Vahtola on Helsingissä asuva tanssi– ja esitystaiteilija, joka työskentelee esiintyjänä ja koreografina. Taiteellisessa työssään häntä kiinnostavat intiimiyteen, kosketusaistiin sekä kielen ruumiillisuuteen liittyvät kysymykset. Nämä kysymykset kytkeytyvät laajempaan kiinnostukseen sosiaalisiin suhteisiin, todellisuuksiin ja vastuuseen liittyen, sekä niiden outouttamisen mahdollisuuteen kokeilevan esityksen keinoin. Tuulin viimeisimpiä töitä ovat New Perfromance Turku Biennalessa näytetty Here, there, somewhere (2023) sekä Nykytaidetila Kutomolla ensi-iltansa saanut intimate expectations (2023), yhdessä Ella Skoikan ja työryhmän kanssa. Esiintyjänä Tuuli on työsknnellyt hiljattain koreografien Sonja Jokiniemi ja Oda Brekke teoksissa. Tuuli on valmistunut tanssijaksi Tukholman Taideyliopistosta 2017. Vuonna 2024 Tuuli osallistui danceWEB Scholarship ohjelmaan ImPulsTanz –festivaalilla Wienissä Liikkeellä Marraskuussa –festivaalin nimeämänä.
Eurídice Hernández Gomes on Latinalaisen Amerikan tutkimuksen tohtoritutkija Helsingin yliopiston poliittisten, yhteiskunnallisten ja alueellisten muutosten tohtoriohjelmassa. Hän on omistautunut julkisten tilojen, muuttoliikkeen dynamiikan ja identiteetin kehityksen välisten monimutkaisten yhteyksien paljastamiseen. Väitöskirjassaan Hernández tutkii latinalaisamerikkalaisten ”paikkojen” syntymistä pääkaupunkiseudun sosiaaliseen infrastruktuuriin ja niiden vaikutusta suomalais-latinalaisamerikkalaistaustaisten yksilöiden elämään. Eurídice soveltaa etnografisia menetelmiä ja taidepohjaista tutkimusta tutkiakseen kaupunkitilojen ja transkulttuurisen identifikaation risteyskohtia.
Chen Nadler on helsinkiläinen koreografi ja tanssija, joka yhdistää yhteisöllisyyttä, filosofiaa, kulttuuria ja perinnettä poikkitieteellisten lähestymistapojen kautta. Hänen teoksensa tutkivat kehon pystyvyyttä ja juhlistavat yksilöllisyyden ja tanssivien kehojen kollektiivisuuden kantamaa ja herättämää tietoa. Häntä askarruttaa toisen kohtaamiseen liittyvä dilemma, inhimillisestä kohtaamisesta syntyvä emotionaalinen, energinen ja poliittinen luonne, jota seuraavat eettiset ihmeet ja vastuut. Chen luo kokoontumisia, performansseja, videotaideprojekteja ja esittää teoksiaan kansainvälisillä festivaaleilla. Hän on mukana fasilitoimassa osallistavia yhteisöprojekteja Saksassa ja monitaiteisia Jam-projektia Helsingissä. Vuonna 2024 hän isännöi työpajaa ImPulsTanz – Wienin kansainvälisellä tanssifestivaalilla, jossa hän kertoi marokkolaisiin juuriinsa perustuvasta, rituaalista kehittyneestä praktiikastaan. Chenillä on tanssin ammattitutkinto (Tel-Aviv-Jaffa, 2013), hän on opiskellut Steiner- ja sosiaalipedagogiikan kandidaatiksi (Haifa, Helsinki, 2022) ja opiskelee parhaillaan koreografian maisteriksi Teatterikorkeakoulussa Helsingissä.
Tim Winter on koreografi ja esiintyjä, joka asuu tällä hetkellä Oslossa (KHiO) ja Berliinissä (HZT) ja viimeistelee koreografian maisteriopintojaan. Hänellä on ympäristötieteiden ja taloustieteen tutkinnot. Taiteellisessa tutkimuskäytännössään hän tutkii havainnon ja toiminnan yhteenkuuluvuutta sekä resonanssin roolia tilaa, liikettä ja ääntä yhdistävänä ja rakentavana elementtinä. Keskeisiä elementtejä ovat kysymykset estetiikasta, tilasta/ajasta ja kerronnasta sekä siitä, miten nämä koetaan ja miten niitä käytetään ympäristön luomiseen. Yhteenkuuluvuuden harjoittaminen ja osallistaminen voisi siten tarkoittaa mukana olemista, kokemista ja luomista samassa hetkessä sekä pääsyä ali- ja välitiloihin. Viime aikoina Tim on työskennellyt yhteistyössä Clemens Winklerin (Berliini) ja Linda Wardalin (Tukholma) kanssa sekä työstänyt omaa praktiikkaansa, jossa hän yhdistää liikettä, elävää ääntä ja puhuttua kieltä.
Kadence Luella Neill on monialainen taiteilija, joka liikkuu tanssin, teatterin, kasvatuksen ja somaattisten parantavien käytäntöjen alueella. Viimeiset kahdeksan vuotta hän on työskennellyt pääasiassa esiintyjänä New Yorkissa toimivan Nature Theater of Oklahoma –tanssiteatteriryhmän kanssa ja esiintynyt muun muassa seuraavilla festivaaleilla: Frankfurt Bockenheimer Depot, Dusseldorf Schauspielhaus, HAU Hebbel Am Ufer, Kampnagel, The Skirball Center, Espoo City Theater, Wiener Festwochen, Epidaurus Festival, Steirischer Herbst, Arctic Arts Festival, Zurcher Theater Spektakel, Norderzon Festival ja Spielart Festival. Viime kesänä hän osallistui Dancewebiin Isabel Lewisin ohjauksessa ImpulsTanz-festivaalilla.
Kadence on syntynyt ja kasvanut New Yorkissa, ja hän on työskennellyt monien newyorkilaisten koreografien kanssa, kuten Walter Dundervill, Stacey Sperling, Rebecca Brooks, Pavel Zuštiak, ja hän on koreografi ja opettaja Katiti Kingin pitkäaikainen oppilas. Lisäksi hän on NYU:n Love Classin perustajan, tohtori Megan Poen pitkäaikainen opetus– ja tutkimusavustaja. Kadence on sertifioitu hengitystyön ohjaaja ja pitää hengitystyötä olennaisena osana luovaa praktiikkaansa. Hän harrastaa myös Muay Thai –liikuntaa. Kadence on suorittanut kandidaatin tutkinnon NYU Tisch School of the Artsin kokeellisen teatterin osastolta ja suorittaa parhaillaan koreografian maisterin tutkintoa Teatterikorkeakoulussa Helsingissä.
Ensimmäisen Pariisin konservatoriossa suoritetun koulutuksen jälkeen Pierre Piton opiskeli La Manufacture Lausannessa. Saatuaan kandidaatin tutkinnon Pierre liittyi Kööpenhaminan kuninkaallisen teatterin Corpusiin ja jatkoi työskentelyä muun muassa Juliette Uzorin, Natasza Gerlachin ja Mark Lorimerin kanssa. Vuonna 2018 he perustivat La PP:n yhdessä Romane Peytavinin kanssa ja heistä tuli l’Abri Geneven Associated Artist. Kaksikko loi useita teoksia, kuten Dédicace (Swiss Selection in Avignon 2022), Farewell Body (Swiss Dance Days Basel 2022) ja Open/Closed (La Bâtie 2022, June Events 2023). Kesäkuusta 2019 lähtien Pierre on ollut The Field –kollektiivin jäsen ja hän on työskennellyt Simone Aughterlonyn, Ofelia Jarl Ortegan, Isabel Lewisin ja Meg Stuartin kanssa. DanceWEB Impulstanzissa vietetyn kesän jälkeen Pierre aloitti koreografian maisteriopinnot Tukholman taideyliopistossa.
Even Minn on dramaturgi ja kirjoittaja, joka toimii esittävän taiteen ja kirjallisuuden kentillä. Minn on Ehkä-tuotannon kotidramaturgi. Hän toimii myös kriitikkona Nuoren Voiman arvostelupalvelussa. Viimeisimmät työt: Enter Exude (Kiasma-teatteri 2023), Alien Mother (Vleeshal 2023) ja Deep Time Trans (Baltic Circle 2021).
Simo Kellokumpu on helsinkiläinen koreografi ja tutkija, joka työskentelee koreografian ja nykytaiteen parissa. Työssään Kellokumpu tutkii kehojen, koreografian, liikkeen ja tilan/paikan poikkitaiteellista vuorovaikutusta, johon vaikuttavat internetin jälkeiset hyperlukemisen käytännöt, queer-spekulatiivinen fiktio ja paikkasidonnaisuus/kyvykkyys. Soolotyönsä lisäksi Kellokumpu tekee yhteistyötä muiden taiteilijoiden kanssa, ja hänen viimeisimpiä teoksiaan on esitetty Toaster-festivaalilla Kööpenhaminassa, Tokyo Arts and Space -tapahtumassa, Kohta Galleriassa Helsingissä ja Konstmuseet i Norr Kiirunassa. Valmistuttuaan taiteiden tohtoriksi vuonna 2019 Taideyliopiston Teatterikorkeakoulun Esittävien taiteiden tutkimuskeskuksessa (TUTKE) taiteelliseen tutkimushankkeeseensa Choreography as Reading Practice perustuen, Kellokumpu on työskennellyt vierailevana tutkijana TUTKEssa taiteellisen post doc -tutkimushankkeensa xeno/exo/astro-choreadings. Taiteellisen työnsä ohella Kellokumpu toimii tällä hetkellä luennoitsijana Teatterikorkeakoulun, Uniarts Helsingin, tanssiperformanssin MA-ohjelmassa sekä kuraattori-fasilitaattorina Pengerkatu 7 – Työhuone-taidetilassa Helsingissä.
Geoffrey Erista liikkuu sulavasti niin teatterin, tanssin, liikkuvan kuvan, performanssin kuin installaatiotaiteen välimaastoissa. Hänen intohimoinaan ovat paikkasidonnainen taide, dokumentaarisuus sekä taiteen poliittisuus. Hän on kiinnostunut tutkimaan työssään yhteiskunnallisesti merkityksellisiä aiheita sekä keinoja monimuotoisemman taiteen esiintulolle. Erista on vuonna 2020 Taideyliopiston Teatterikorkeakoulun näyttelijäntaiteen koulutusohjelmasta valmistunut sudanilais-ugandalainen näyttelijä, tanssija ja esityksen tekijä. Valmistumisen jälkeen Erista on määrätietoisesti pyrkinyt harjoittamaan käytäntöjä, jotka yhdistävät teorian ja fyysisen ilmaisun. Eristan taiteellinen opinnäytetyö N.E.G.R.O. – Nhaga & Erista Growing ‘n Reaching Out nähtiin vuonna 2019 osana Tampereen Teatterikesää. Hän on sittemmin työskennellyt muun muassa Anna Maria Häkkisen, Sonya Lindforsin, Sara Gurevitsch, Karoliina Loimaala, Mikko Makkosen, Jenni-Elina von Baghin, Calixto Neton sekä Lin (Lin Da) Martikaisen koreografiomissa teoksissa. Esiintyjänä häneen on vaikuttanut eniten Mihail Tšehovin, Jerzy Grotowskin sekä Tadashi Suzukin opit.
Paikka
Caisa, Kaikukatu 4B, 00530 Helsinki
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5B, 00100 Helsinki
Ajankohta
7.11.2024 12.00
8.11.2024 12.00 @ Goethe-Institut
9.11.2024 12.00
10.11.2024 12.00
11.11.2024 12.00
12.11.2024 12.00
13.11.2024 12.00
14.11.2024 12.00
15.11.2024 12.00
16.11.2024 12.00
17.11.2024 12.00
Liput
Ovet avataan klo 11.40
Kesto: 1,5h
Kuva: Kerstin Schroth
Toteutettu yhteistyössä: Caisa, Goethe-Institut Finnland & Nordic Choreographic Platform (NCP), a network of MA programmes in Choreography: KHIO/ Oslo National Academy of the Arts, SKH/ Stockholm University of the Arts, DASPA/ Danish National School of Performing Arts, TeaK/ Theatre Academy of the University of the Arts.
Liikkeellä marraskuussa järjestää Soup Talk sarjan osana Life Long Burning – Futures Lost and Found EU-verkostoa, jota tukee Luova Eurooppa ohjelma 2023-2026.