(c) Kerstin Schroth

Kuinka festivaali voidaan järjestää rahoitusleikkausten keskellä? Tämä kysymys on askarruttanut mieltämme koko alkuvuoden ajan. Vaikka Liikkeellä marraskuussa ei ole ollut suoraan leikkausten kohteena, niiden vaikutukset ovat saavuttaneet meidät välillisesti – sekä yhteistyökumppaneidemme leikkausten että yleisen epävakauden ja epävarmuuden kautta, joka heijastuu koko Suomen esittävän taiteen kenttään.

Ilman omaa, pysyvää näyttämöä Liikkeellä marraskuussa on aina punonut festivaalin osaksi pääkaupunkiseutua, levittäytyen kaupungin eri puolille. Teemme tiivistä yhteistyötä esitystalojen, kulttuuritoimijoiden ja -instituuttien kanssa. Olemme siis riippuvaisia yhteistyökumppaniemme meille tarjoamista resursseista ja rahoitusosuuksista. Budjettimme koostuu useista tekijöistä: Helsingin kaupungin ja Taiteen edistämiskeskuksen tuista, yhteistyökumppaniemme tarjoamista resursseista, yksityisten säätiöiden sekä eri maiden kulttuuri-instituuttien ja lähetystöjen tuista – sekä lipputuloista.

Ohjelmistomme tälle vuodelle oli jo valmiina, mutta jouduimme muokkaamaan sitä useaan otteeseen. Meidän oli kehitettävä vankka varasuunnitelma, ja valitettavasti jouduimme luopumaan yhteistyösuunnitelmista joidenkin taiteilijoiden ja työryhmien kanssa, jotka olimme jo kutsuneet osaksi festivaalia. Tämän kaltaiset päätökset eivät ole vain surullisia vaan myös syvästi monimutkaisia, sillä ne lisäävät ammattikentän epävakautta. Yhteistyöstä irti päästäminen tarkoittaa tekemiemme lupausten rikkomista, ja tavallaan myös niiden taiteilijoiden pettämistä, jotka olivat sitoutuneita meihin yhtä lailla kuin me heihin, varatessaan aikaansa festivaalille.
Loppujen lopuksi tämä on johtanut supistettuun ohjelmistoon, josta kuitenkin olemme edelleen ylpeitä. Toivomme, että ohjelmistomme inspiroi unelmoimaan, reflektoimaan, vaihtamaan ajatuksia ja herättämään keskusteluja, jotka tuntuvat välttämättömämmiltä kuin koskaan – tuoden meidät kaikki yhteen, yhteiseen tilaan.

Se, onko tulevaisuudelle olemassa kestävää strategiaa, ja kuinka monimuotoinen esittävän taiteen kenttämme täällä pohjoisessa tulee selviämään tulevina vuosina, pysyy valitettavasti toistaiseksi avoimena kysymyksenä.

Olen viettänyt viimeiset kuukaudet lukien paljon yksilöllistymisestä ja polarisaatiosta, sekä pohtinut festivaalin käsitettä tässä ajassa – erityisesti, kun todistamme kärsimystä ympäri maailmaa ja näemme, kuinka maat investoivat enemmän sotaan ja maanpuolustukseen kuin taiteeseen, sosiaalisiin tiloihin ja kulttuuriin.

Näen tietenkin länsimaisten yhteiskuntien yksilöllistymisen kaikkialla ympärilläni ja kohtaan sitä jokapäiväisessä elämässäni. Mutta kuulen, näen ja tunnen myös, kuinka syvästi ihmiset kaipaavat yhteyttä, kumppanuutta, yhteisöllisyyttä ja tiloja, jotka tuovat heidät yhteen. Tämä on juuri sitä, mitä Liikkeellä marraskuussa tarjoaa, joka vuosi kymmenen päivän ajan – paikan kohtaamiselle, taiteen yhdessä kokemiselle ja vuoropuhelulle. Olen edelleen hämmästynyt yleisömme määrän kasvaessa vuodesta toiseen. Viime vuonna tuhat uutta kävijää hyppäsi festivaalin virtaan, osallistui siihen, ja pohti, kuinka jatkaa sen päätyttyä, ilman taiteen tarjoamaa yhteisöllistä kehystä.
Se, mitä me, Liikkeellä marraskuussa, voimme antaa tälle epävakaalle maailmalle ja hauraalle esittävän taiteen kentälle on nimenomaan tämä: meidän tulee jatkaa luovaa työtä, eikä luovuttaa.

Lisäksi uskomme, että on ratkaisevan tärkeää jatkaa festivaalipassin tarjoamista kohtuullisella hinnalla, jotta voimme mahdollistaa teille mahdollisimman monen esityksen kokemisen ilman korkeiden lippukustannusten aiheuttamaa estettä. Tiivis jakso taiteen kokemiselle täysin rinnoin, yhdessä. Olemme sitoutuneita siihen, että Liikkeellä marraskuussa on festivaalina saavutettava mahdollisimman monelle, minkä vuoksi pidämme lippujen hinnat alhaisina ja tarjoamme mahdollisuuden festivaalipassiin.

Liikkeellä marraskuussa jatkaa myös Focus on the Local Landscape – Paikallisjälkiä -osion kanssa, joka toteutettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna. Focus on the Local Landscape – Paikallisjälkiä -osiossa otamme mukaan paikallisen esittävän taiteen kentän taiteellisia ehdotuksia, jotka kohtasimme sattumalta. Esimerkkinä taiteilijat, jotka saivat rahoitusta tuotantoonsa, mutta joilta puuttui esityspaikka, kehykset ja näkyvyys teostensa esittämiseen. Päätimme sisällyttää nämä ehdotukset ohjelmistoon. Jatkamme sen tutkimista, mitä tapahtuu, kun eri resurssit kootaan yhteen ohjelmiston luomiseksi. Taiteilijoiden ja ryhmien, instituutioiden ja Liikkeellä marraskuussa -festivaalin voimien ja resurssien kokoaminen ja yhdistäminen on sekä vastaus että poliittinen kannanotto.

Jos et ole vielä varannut kalenteristasi festivaalin ajankohtaa: Liikkeellä marraskuussa järjestetään 6.–16.11. Julkaisemme ohjelmiston syyskuun puolivälissä, joten pysy kuulolla.

Toivotamme sinulle hyvää kesää, ja odotamme innolla kohtaamistasi marraskuussa.

Kerstin Schroth yhdessä Isabel Gonzálezin kanssa
27.6.2025